dodano do ulubionych

Zasoby

Aktualności

2021

CASE Construction Equipment współtworzy bazę operacji w jednej z największych kopalni soli w Europie

  • Opublikowane Wt lip 27, 2021
  • Turyn

W północnej Rumunii CASE Construction Equipment stanowi trzon działalności prowadzonych w kopalni Salina Ocna Dej przez cały rok. Tam też ładowarki kołowe i koparki gąsienicowe zwiększają wydajność pracy i poprawiają bezpieczeństwo pracowników – zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

Zlokalizowana w okręgu Kluż kopalnia Salina Ocna Dej jest jedną z najważniejszych kopalni soli w Rumunii, specjalizującą się w wydobywaniu soli kamiennej. Kopalnia należy do Krajowego Związku Solnego (SALROM), mieszczącego się w 1. dziesiątce najważniejszych producentów soli w Europie. Rumuńskie przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność w kilku miejscach, zaś już w pięciu zapewnia atrakcje dla turystów. Są to: Salina Praid, Salina Târgu Ocna, Salina Slănic Prahova, Salina Cacica i Salina O.M. Râmnicu Vâlcea.

W ciągu ostatniej dekady związek SALROM zakupił około 40 maszyn firmy CASE w wyniku długofalowego partnerstwa strategicznego z grupą Titan Machinery Romania oraz marką CASE.

Wydobycie soli od wielu lat stanowi istotny rodzaj działalności w transylwańskim regionie Rumunii. Tzn. już od średniowiecza. W tamtym okresie wydobycie soli odbywało się z wykorzystaniem stożkowych, równoległych lub trapezoidalnych komór podziemnych, w których posługiwano się młotem i dłutem.

Proces ekstrakcji soli był wyjątkowy – chociaż bardzo uciążliwy – zaś dzisiaj jest równie niezwykły, chociaż z innych powodów. Ściany solne są w pierwszej kolejności wyburzane, następnie proces jest w znacznym stopniu zmechanizowany, przy użyciu sprzętu wydobywczego i mierników, co ma miejsce w zakładach przetwarzania soli na terenie kopalni.

Francisc Torpenyi, dyrektor techniczny kopalni Salina Ocna Dej, wyjaśnia, jak przebiegała ewolucja sprzętu i procesów wydobywczych w kopalni soli: „Pamiętam jeszcze ze starej kopalni, jak pracowaliśmy z użyciem wywrotek i samoładujących się przyczep, zaś rumuńskie samochody ciężarowe służyły do przewozu urobku. Na poziomie prac wydobywczych korzystaliśmy z opatentowanej maszyny, opracowanej przez dawnego dyrektora Salina Ocna Dej – była to swego rodzaju platforma wiertnicza o nazwie „Rada Dej”. Platforma była przymocowana do maszyny, dlatego można było ją przenosić. Maszyna przechodziła z jednej pozycji do innej, aby nawiercać otwory na ładunki wybuchowe. W latach 1992-1993 pojawiły się pierwsze nowoczesne urządzenia wiertnicze, co stanowiło wielki krok naprzód. Urządzenia te poruszały się samodzielnie i miały napęd elektryczny – jednego z nich nadal używamy, drugi został przekazany do kopalni Slănic.”

Jednym z elementów tej ewolucji było wykorzystanie maszyn CASE, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Pierwsze maszyny firmy CASE zakupiono w 2011 roku w ramach przetargu na poziomie przedsiębiorstwa; pozyskano wówczas 12 ładowarek kołowych – modele 821 i 1221. Torpenyi kontynuuje: „Od tamtej pory dokupiono kilka maszyn CASE, ale nawet nie wiem ile. W roku 2014 kupiliśmy dwie ładowarki kołowe CASE 821, zaś w 2017 kupiliśmy cztery inne ładowarki kołowe, 921F i 921G, do pracy pod ziemią, a także miniładowarkę kołową CASE SR160. W latach 2016 i 2020 zakupiono dwie koparki CASE CX210D do pracy pod ziemią. Następnie, w roku 2017 i 2019, flota została uzupełniona dwiema kolejnymi ładowarkami kołowymi CASE 1121 do pracy na powierzchni”.

Jeśli chodzi o wydajność maszyn, Gabriel Racz, kierownik działu serwisowego Salina Ocna Dej skomentował to w taki sposób: „W porównaniu do tych wcześniej używanych, maszyny CASE są bardzo wydajne, mają wyższą produktywność, są bardziej ekonomiczne i technologicznie zaawansowane. Jeśli porównamy maszyny CASE z ich odpowiednikami o tej samej masie, zużycie paliwa maszyn CASE jest o połowę niższe. Jeśli chodzi o mobilność, wytrzymałość i zdolność pracy w różnych warunkach, jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.

Torpenyi następnie wyjaśnia, jak operatorzy korzystają z maszyn budowlanych: „Nasi ludzie wyspecjalizowali się w obsłudze tych maszyn. Jako że maszyny są sterowane joystickiem, ułatwiło to naukę ich obsługi i zwiększyło wydajność pracy. Na przykład na poziomie wydobywczym – do czyszczenia sufitów i ścian solnych, które mogą się zawalić – używamy specjalnego frezu montowanego na nowych koparkach CASE CX210D, i chociaż nie wykonywaliśmy tej operacji od dłuższego czasu, operatorzy wykształcili już solidne umiejętności”.

W 80-90% działalność operacyjna kopalni jest zmechanizowana, zaś maszyny CASE zwiększają wydajność i produktywność. W związku z tym do floty z biegiem lat trafiała coraz większa liczba maszyn CASE. Oprócz wysokiej jakości i wydajności, jaką oferują maszyny CASE, kluczowym powodem, dla którego Salina Ocna Dej kupiła tyle maszyn tego producenta, są relacje z Titan Machinery Romania. Torpenyi wyjaśnia: „Współpraca ułożyła się bardzo pomyślnie, równie dobrze jak nawiązanie partnerstwa. Jesteśmy usatysfakcjonowani, ponieważ wszystko przebiega sprawnie. Gdy pojawia się problem, odpowiedź jest natychmiastowa, zaś rozwiązanie wprowadzane jest w porę. Komunikacja jest doskonała, co daje nam pewność”.

Dyrektor sprzedaży maszyn budowlanych w Titan Machinery Romania, Adrian Călina potwierdza: „Dla nas SARLOM jest jednym z najważniejszych partnerów. Podobnie jak ze wszystkimi klientami w portfolio, zawsze chcemy zaprezentować najlepszą możliwą ofertę, tak aby można było kontynuować współpracę”.

Dyrektor regionalny ds. maszyn budowlanych w Titan Machinery Romania, Bogdan Marian, kontynuuje wątek usług świadczonych przez Titan: „Komunikacja jest jednym z najważniejszych aspektów naszego partnerstwa. Odpowiedzi na prośby przychodzą szybko, zaś rozwiązania problemów zawsze są wprowadzane na czas. Jestem pewien, że przy utrzymaniu maszyn w dobrym stanie technicznym i w połączeniu z najlepszymi ofertami możemy oczekiwać udanej współpracy także w przyszłości”.

Jak mogłaby ta przyszłość wyglądać? Torpenyi wyjaśnia: „Podobnie jak w innych kopalniach – soli czy węgla – obowiązuje pewien cykl eksploatacji. Z perspektywy przyszłych inwestycji, wybieramy i oferujemy najnowocześniejsze technologie, aby ograniczać koszty i zwiększać niezawodność. Nie istnieją maszyny ściśle przeznaczone do wydobywania soli. Są one adaptowane z innych obszarów działania, takich jak budownictwo, wydobycie węgla, roboty ziemne, itp. Odnalezienie właściwej maszyny jest problematyczne, nawet w przypadku rozdrabniacza czy wozidła do soli”. Na szczęście, wydaje się, że kopalnia Salina Ocna Dej znalazła właściwego partnera w produktach CASE, które pomagają jej osiągać cele związane z dochodami i ciągłością procesu produkcyjnego.

Na koniec dodaje: „Oczywiście nasza długofalowa strategia zależy od popytu, który jest relatywnie stały. Przynajmniej popyt na sól spożywczą pozostaje niezmienny, ponieważ każdy człowiek spożywa od trzech do siedmiu gramów soli na dzień. Staramy się jednak podążać za technologią, a przy uwzględnieniu określonych potrzeb i operacji udaje się to czynić”.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrania wideo z koparką CX210D – wyposażoną w głowicę z frezem – pracującą w kopalni Salina Ocna Dej: https://www.facebook.com/titanmachinery.ro/videos/266109068275339

ZNAJDŹ LOKALNEGO DEALERA

Droga do maszyn światowej klasy, z wiodącą obsługą posprzedażną oraz elastycznym finansowaniem rozpoczyna się tutaj.

Aby rozpocząć wyszukiwanie, wprowadź następujące informacje:

wpisz, żeby wyszukać to, czego potrzebujesz:

Znaleziono 0 wynik
typ
przefiltrowano według:

Nie znaleziono wyników

Kliknij na ikonę pojawiającej się na całej stronie, aby ją dodać do ulubionych

Moje ulubione maszyny CASE

Znaleziono 0 wynik